logo
   
 
line decor
english
line decor
 
 
 
 

 
 
København for begyndere

Er du ny i København og føler ikke helt, du kan følge med, når de andre snakker?
Se her, hvad du bare skal kende.

http://politiken.dk/archive/00228/Koncert_med_Lauryn__228519g.jpg

Sangerinden Lauryn Hill og hendes 16 personers store orkester spiller høj musik i Store Vega på Vesterbro.

Vega
I disse store flotte lokaler spiller stjernerne fra ind- og udland. Og især på indiescenen er der mange hippe koncerter. I foråret kan du høre Eels, Band of Horses og Stereophonics. Når Vega ikke har noget særligt på programmet, tager Vega Natklub over og tilbyder gyngende djs og electronica til folket.

Vega hed oprindeligt Folkets Hus og blev bygget i 1956. Efter en omfattende restaurering i 1996 genåbnede huset som VEGA Musikkens hus. Ejendommen er et af de yngste, fredede huse i Danmark.

Vega, Enghavevej 40, 1674 København V


http://politiken.dk/archive/00228/Rosa_Passos_228524g.jpg

Koncert med Rosa Passos på Copenhagen Jazzhouse under Copenhagen Jazz Festival 2005. I baggrunden hendes søn bassist Paulo Pauleli.

Jazzhouse
Er du til jazz, er dette stedet at hænge ud. Jazzhouse er et legendarisk københavner-spillested. Her kommer både de store jazz- og funkstjerner og mindre up-and-coming bands for at begejstre publikum.

Stedet åbnede i 1991, efter at mere end 200 personer i det københavnske jazzmiljø havde kæmpet for at redde en jazzscene i krise. Jazzhouse er i dag en succes med hyppige koncerter, jam-sessions og en velbesøgt natklub.

Jazzhouse, Niels Hemmingsens Gade 10, 1009 København K.


http://politiken.dk/archive/00228/Cafe_Rust_228541g.jpg

Café Rust på Nørrebro.

Rust
I hjertet af Nørrebro kan du høre koncerter med store og små navne på en af byens hippeste natklubber. Stedet er for både punkere og poptøser, og er egentlig forsættelsen af en 30 års fødselsdag i 1993. Dengang blev en DJ og to pladespillere inviteret til fest i Guldbergsgade 8, og siden er Rust fortsat som natklub.

Rust skubber konstant opfattelsen af, hvad en kluboplevelse er. Udover gode pladevendere, drinks og mennesker, finder ferniseringer, foredrag og koncerter også vej til nattetimernes festligheder.

I øjeblikket er Rust under ombygning, men åbner igen til februar med et helt nyt koncept. Det skal blive spændende at se, hvad Rust denne gang fornyer byen med.

Rust, Guldbergsgade 8, 2200 København N


http://politiken.dk/archive/00228/Barer_p__Vesterbro_228542g.jpg

Ekstra Bladets Stinne Skovbjerg på værtshus på Vesterbro. Cafe Ludwigsen, Sundevedsgade 2.

Ludwigsen
På denne klassiske Vesterbro-bar kan du spille pool med vennerne. Det er stedet at se landskampe på storskærm og drikke 10 shots for 100. Stedet bugner med billard- og bordfodbold-borde, og er derfor en magnet for byens mandlige gamere.

Sundevedsgade 2, Vesterbro, åbent man-ons 12.00-2.00, tors 12.00-05.00, fre-lør 12.00-06.00, søn 15.00-02.00, tlf. 33237720, www.ludwigsen.dk

Drik kaffe


http://politiken.dk/archive/00228/Caf__Klimt__228588g.jpg

Cafe Klimt.

Klimts
På dette stemningsfyldte sted samles flokkevis af unge mennesker for at guffe burgere og hygge sig. De fleste aftener er stedet stuvende fyldt.

Her kan du spise kylling med ris eller en sandwich. Du kan snakke, drikke øl og i det hele taget hygge dig noget så uforskammet i skæret fra de blafrende lys og til tonerne af blødt vuggende reggae eller infernalsk techno – alt afhængigt af, hvad barvagten foretrækker at divertere gæsternes øregange med.

Café Klimts, Frederiksborggade 29, 1360 København K


http://politiken.dk/archive/00228/Zoo_Bar_228545g.jpg

Cafékontrol af caféen Zoo Bar i København.

Zoo Bar
Fredag eftermiddag og aften fungerer Zoo Bar som en slags privatfest for en større del af mode-, design og reklamefolket, der varmer op til fredagens og resten af weekendens senere klubnattevandringer.

Klientellet ligner, og er sikkert også, nogle som står enten foran eller bagved kameraet i reklamerne i landets modemagasiner. Med mindre de da ikke arbejder i en af Kronprinsensgades nærliggende tøjbutikker.

Zoo Bars lokale, som er udsmykket med farverige væg-penselstrøg af enfant terrible-kunstmaleren Hornsleth, bliver hurtigt fyldt fredag eftermiddag. Og det er normalen, at stedets stamgæster allerede inden aftensmadstid har skabt gedigen klubstemning med højt lydniveau under loftest spejlkugler.

Zoo tiltrækker derfor, ikke overraskende, også mange kendte danskere.

Zoo Bar, Kronprinsensgade 7, 1114 København K. Tlf: 33 15 68 69. www.zoobar.dk


http://politiken.dk/archive/00149/sebastopol_149789e.jpg

Sebastopol
Denne fransk-inspirerede fortovscafe er ideel til en kop kaffe i dejligt vejr. Og kniber det med varmen, er der både tæpper og fortovsvarmere til at hjælpe den på vej.

Sebastopol ligger sidder om side med Pussy Galore, og er opkaldt efter Boulevard de Sébastopol - en gade i det centrale Paris. Spisekortet er derfor også stærkt inspireret af det franske. Maden er lækker og rødvinen god.

Sebastopol, Sankt Hans Torv, København N. Man. - ons. 08 - 01, tors. - fre. 08 - 02, lør. 09 - 02 og søn. 09 -01.
www.sebastopol.dk

Gå tur:


http://politiken.dk/archive/00212/Efter_r_i_Frederiks_212726e.jpg

Røde og gule blade i Frederiksberg Have.

Kongens Have
Her flokkes studerende de lyse forårseftermiddage for at slappe af med en kold bajer. Familier spiller kroket og ser gratis sommerdukketeater. Du kan gå tur, flade ud i græsset, tage picnickurven med og nyde det grønne pust i midten af byen.

Kongens Have, Østervoldgade, København K, åbnet kl. 7 til 22


http://politiken.dk/archive/00212/Sommer_i_Frederiksb_212722e.jpg

Sommer i Frederiksberg have. Frederiksberg Slot med springvand i forgrunden.

Frederiksberg Have
Den romantiske park du bare skal kende, hvis du vil lyde som en rigtig Københavner. Her kan du flette fingre med kæresten, følge trop med den øvrige strøm af kondiløbere eller slænge dig på græsplænerne, når vejret er til det.

Parken ligner lidt noget fra en Jane Austen-filmatisering. Her er springvand, vandfald, bugtede stier og sågar et slot. I sommermånederne har også det kinesiske lysthus og robådsudlejningen åbent.

Frederiksberg Have, Frederiksberg Runddel, Frederiksberg. Åben fra klokken 6 til solnedgang hele året.Frederiksberg Have


http://politiken.dk/archive/00230/For_r_230213e.jpg

Forårsblomster sender signaler om, at foråret er tæt på. erantis

Ørstedsparken
Blandt de smukke hængepile i denne lille bypark slænger københavnerne sig i sommermånederne. I sommermånederne er der nu og da fede musik- og filmarrangementer under åben himmel. Det sker ofte i nærheden af den lille café Hacienda, som inde i parken byder på sandwiches og kolde øl.

I Ørstedsparken kan du gå tur, fodre ænder, nyde skulpturerne og grille på de faste grillpladser.

Ørstedsparken, Israels Plads, København
Dem skal du også kende:
Kruts Carport
Nyd en omgang tapas på denne hyggelige cafe, der har et stort udvalg af whiskey.
Øster farimagsgade 12, 2100 København Ø
Pumpehuset
Central rock- og pop spillested.
Studiestræde 52, 1554 København V
Baren Floss
Bar med lokal stemning, billige guldøl og tequilaer
Larsbjørnsstræde 10, 1454 København K
Floras Kaffebar
Et bredt udvalg af kaffebønner, kage og salater i hjertet af Nørrebro
Blågårdsgade 27 st, 2200 København N
Den franske café
Spis lækkert dansk med udsigt til svanerne på søen.
Sortedams Dossering 111, 2100 København Ø
Café Dan Turéll
Tag den bærbare med og nyd det trådløse netværk på Café Dan Turéll.
Store Regnegade 3, 1110 København K
Café Sommersko
Velbesøgt café med lækker brunch i midtbyen
Kronprinsensgade 4, 1114 København K
Bankeråt
Nyd en økologisk brunch i afslappet stemning
Ahlefeldtsgade 29, 1359 København K
Understellet
Spil bordfodbold og bæl fadøl
Nørrebrogade 24, 2200 København N
Café Europa
Læs avis og få en cappuchino midt på Strøget
Amagertorv 1, 1359 København K var pp_gemius_identifier = new String('d2NLa0OlNMlRkef4rVYEBXXo7J7ZH2xxcOjffOWY_vv.R7'); if(document.all) document.write(' '); else document.write('kbh'); http://server-dk.imrworldwide.com/cgi-bin/count?http://www.politiken.dk/printartikel/kbh2http://server-dk.imrworldwide.com/cgi-bin/count?http://www.politiken.dk/printartikel/

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 
 
 
 
      Håndværker-Skolehjemmet i København, Bispebjerg Park Allé 12, 2400 Kbh. NV   Web Admin: Søren Bo